Kryzys małżeński – przyczyny i objawy

Kryzys w małżeństwie może pojawić się w każdym momencie wspólnego życia, niezależnie od tego czy spędziliście razem 5,10 czy 30 lat. Konflikty są nieodłączną częścią związku, jednak prawdziwy problem pojawia się, jeżeli para dłuższy czas nie umie się zrozumieć i tracą ze sobą kontakt. Podpowiadamy, jak radzić sobie kryzysami w związku.

Czym charakteryzuje się kryzys w małżeństwie?

Problemy w związku zaczynają się od utrudnionej komunikacji między partnerami. Przestają się słuchać i faktycznie rozmawiać, a jedynie ustalają, kto i o której ma odebrać dziecko ze szkoły lub jakie zrobić zakupy. W domu coraz częściej panują tak zwane ciche dni. Małżonkowie potrafią długo oszukiwać się, że nic się nie dzieje, ponieważ trudno jest im przyznać sobie, że mają jakiś problem.

Często takiej sytuacji towarzyszy mocniejsze zaangażowanie w pracę i poświęcanie innym obowiązkom, aby tylko nie przebywać w domu i nie prowadzić do konfrontacji z partnerem. Choć początkowo może wydawać się to bardzo trudne, warto spróbować podjąć wspólnie przepracować kryzys w związku. Warto pomyśleć o tym, jak destrukcyjnie konflikt działa także na dzieci i najbliższe otoczenie. Do rozmowy dobrze jest podchodzić na spokojnie, żeby nie doprowadzać do kłótni i krzyku. Impulsywne działanie pod wpływem emocji może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Sposoby poradzenia sobie z kryzysem

Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie ręki i wykazanie chęci rozmowy. Ktoś musi wyjść z inicjatywą rozmowy, okazując swoją troskę, zainteresowanie. Dobrze jest przyznać przed sobą, że w związku dzieje się coś niedobrego. Już to może dużo zmienić w podejściu małżonków do siebie i atmosferze panującej w domu. Na samym początku te rozmowy mogą nie być łatwe i mogą nie wychodzić. Nie należy się zrażać w przypadku niepowodzeń lub niezrozumienia przez partnera. Można spróbować wrócić do tematu za jakiś czas.

Często się zdarza, że gdy pojawiają się dzieci i inne zobowiązania, w relacji dorośli przyjmują określone role, a przestają być partnerami. Warto zaproponować wspólne wyjście na randkę, tak jak to było jeszcze przed małżeństwem. Pomoże to rozbudzić dawne emocje i odzyskać utracony kontakt. Jeżeli to się uda, warto szczerze porozmawiać z partnerem o jego emocjach, planach, marzeniach, obawach. Będzie to miła odmiana od milczenia czy ciągłego wyrzucania sobie pretensji o tak naprawdę mało istotne szczegóły. 

Przede wszystkim: rozmowa

Może się okazać, że druga osoba czuje się przytłoczona obowiązkami w pracy, dziećmi czy innymi sprawami natury osobistej. Mając wsparcie małżonka lub małżonki znacznie łatwiej takie problemy przezwyciężyć. Znajdując się wspólnie w trudnym okresie, należy jasno komunikować swoje potrzeby. Kobiety nadal mają skłonność czekania, aż partner domyśli się i sam wyjdzie z inicjatywą.

Niedoprecyzowanie swoich oczekiwać często skutkuje złością, frustracją i irytacją. Bardzo łatwo można by tego uniknąć, jeżeli tylko ktoś sprecyzował swoje oczekiwania. W przypadku konfliktów małżeńskich warto przypominać sobie wspólnie, dlaczego poślubiło się właśnie tę jedyną osobę. Czasami kłótnie wynikają z bardzo błahych spraw i łatwo można je rozwiązać, dzięki dobrej komunikacji. To podstawowy, a jednocześnie nieoceniony i pomocny sposób na rozwiązanie większości codziennych problemów. 

Co zrobić w przypadku pogłębionego kryzysu małżeńskiego?

Jeżeli próby rozmowy oraz wspólne spędzanie wolnego czasu nie wystarczają, warto pomyśleć o innej formie pomocy. Czasami się zdarza, że pomimo chęci obojga partnerów, nie potrafią skutecznie się porozumieć pomimo wielu prób. Budzi to uczucie złości i niezrozumienia, a także zaniedbania i braku troski ze strony partnera. Może powodować też stopniową utratę zaufania, co niezwykle trudno jest potem odbudować.

W takim przypadku najlepszym pomysłem będzie wspólna wizyta u doświadczonego terapeuty, który specjalizuje się w pomocy przy rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich. Trzeba pogodzić się, że wynikiem poważnych problemów w związku mogą być zarówno pozytywne, jak i bolesne następstwa. Psycholog pomoże przede wszystkim porozmawiać oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mają partnerzy. To daje niewyobrażalne uczucie ulgi i często wzmacnia więzi.