Jak wspierać swojego partnera

W związkach chodzi o polaryzację, czyli zachowanie równowagi między energią kobiety i mężczyzny. Z tego względu zrozumienie, jak być wspierającym partnerem jest kluczowe dla związku. Istnieją pewne sposoby na wsparcie, które przy odrobinie wysiłku działają w obie strony.

Zmienić swoją perspektywę

Kiedy pozwalamy, aby stres kontrolował i przytłaczał naszą więź z partnerem, może to wywołać uczucie napięcia i rozłączenia. Na dłuższą metę może to prowadzić do związku pozbawionego miłości, pasji i radości.

Ludzie, którzy odnoszą sukcesy w związkach i życiu, wiedzą, jak zmienić swoją perspektywę, aby przekształcić problem w okazję. Kiedy postrzegamy stres jako okazję do wzmocnienia naszych relacji i rozwoju, wówczas może nas zbliżyć i sprawić, iż poczujemy, że nasz związek jest znacznie silniejszy.

Wiedzieć, kiedy wkroczyć do akcji

Wsparcie nierzadko oznacza wyczucie momentu, kiedy to my mamy wkroczyć do akcji, aby nasz partner mógł się wycofać. Na przykład, kiedy partner jest narażony na silny stres albo spieszy się, żeby coś załatwić, możemy wkroczyć do akcji i przejąć część ciężaru partnera.

Słowa zachęty

Nasz partner odnajdzie silne poczucie otuchy i pocieszenia dzięki naszym słowom. Sprowadza się to do tego, aby wypowiadać właściwe słowa zachęty we właściwym czasie. A jeśli nie wiemy, co powiedzieć, możemy sobie wcześniej przygotować scenariusz.

Wypiszmy kilka punktów do rozmów o tym, jak wyjątkowy jest nasz partner i jak bardzo jesteśmy dumne, gdy – na przykład – spotyka się z rodziną i przyjaciółmi. Im bardziej żywe i opisowe są obrazy, tym lepiej.

Wiara w partnera

Często bycie wspierającym partnerem opiera się też na mówieniu, że w niego wierzymy. Słowa kochającego partnera mogą dać wiele pocieszenia i pewności siebie, zwłaszcza jeśli są wypowiadane w łagodny i pełen miłości sposób.

Nie musimy mówić czegoś skomplikowanego. Nawet proste, szczere zdanie może mieć ogromne znaczenie dla partnera, który znajduje się w stresującej sytuacji.

Trzymanie się konkretów

Wsparcie emocjonalne w związku wykracza poza słowa afirmacji. Dlatego należy być konkretnym. W sytuacjach stresowych partner może łatwo stracić z oczu ogólny stan rzeczy.

Ćwiczmy okazywanie wsparcia, podkreślając, co kochamy i podziwiamy w naszym partnerze.

Dostępność emocjonalna

Należy być emocjonalnie dostępną. Oznacza to gotowość do bycia wrażliwą, dzielenia się prawdziwymi uczuciami i stawiania czoła swoim lękom w związkach i poza nimi.

Dostępność emocjonalna może być trudniejsza dla mężczyzn, ponieważ mają tendencję do szukania rozwiązań problemów, a nie rozmawiania o nich. Kluczem jest wybaczanie i nierozgrzebywanie przeszłości.