Czy można mieć zdrowe małżeństwo bez częstego seksu?

Warto sobie zadać pytanie; czy kiedy dreszczyk emocji minie, w dalszym ciągu można pozostać w szczęśliwym związku?

Cóż, pomimo tego, iż eksperci są zgodni, że seks jest ważną częścią więzi, która łączy kobietę i mężczyznę, długotrwały związek bez seksu jest możliwy. Zdaniem terapeutów, z biegiem czasu, gdy para dojrzewa, seks staje się nieco oklepany i przereklamowany. Natomiast prawdziwa radość i trwała przyjemność pochodzą z głębokiej i autentycznej więzi emocjonalnej z drugą osobą.

Z tego względu, jeśli para osiągnie punkt, w którym seks zaczyna stawać się dla niej rzadkością, wówczas zdrowy związek utrzymywany jest przez takie aspekty jak uśmiech, zaufanie, wrażliwość i szacunek. Co więcej, eksperci twierdzą też, że z biegiem czasu ta głęboka więź emocjonalna staje się o wiele ważniejsza niż fizyczna intymność.

Intymność fizyczna a więź emocjonalna

Warto mieć na uwadze, że chociaż intensywna intymność seksualna z pewnością utrzymuje wszystko na początku związku, z czasem należy też popracować nad więzią emocjonalną. Można to wyraźnie zobaczyć w innych obszarach. Weźmy, na przykład, seks z przypadkową osobą. Oczywiście w ten sposób też możemy uprawiać wspaniały seks, ale bez emocjonalnej bliskości. A to z kolei sprawi, że poczujemy znacznie większą pustkę i samotność niż w związku, który jest dla nas satysfakcjonujący emocjonalnie i nie obejmuje seksu.

Jednakże nowe związki, w których brakuje seksu, w takim przypadku mogą natrafić kłopoty. A to dlatego, że seks karmi nasz związek od strony fizycznej, emocjonalnej i duchowej. I jeżeli ta szala przechyli się w przeciwnym kierunku, między partnerami mogą pojawić się destrukcyjne uczucia, takie jak uraza i gniew.

Kluczem do tego, aby związki bez seksu spełniały swoją powinność, jest komunikacja — partnerzy muszą się z tym zgadzać. Jeśli zarówno kobieta, jak i mężczyzna zdecydują, że ich wspólne wartości są ważniejsze niż fizyczna natura ich związku, mogą pomyślnie przekroczyć brak intymności fizycznej.

Jeżeli partnerzy mogą utrzymać zmysłowy związek i poszerzyć swoją definicję seksu, może to pomóc im przezwyciężyć fizyczne wyzwania seksualne. A do tego utrzymać też ich intymną więź, a nawet ją pogłębić. Kiedy zaufanie i intymność ustanowiono bez seksu i partnerzy nie mają podstawowych potrzeb seksualnych, jakie muszą być spełnione, żeby mogli czuć się szczęśliwi i zdrowi, wówczas może to zadziałać.

A być może zmagasz się z partnerem, który ma zbyt dużą ochotę na seks? Jeśli tak, sprawdź ten artykuł.