Wady i zalety przestrzeni w związku. Czy jest to sposób na zbliżenie się do partnera?

Bez wątpienia Ty i Twój partner bardzo się kochacie. Jednak ostatnio przeżyłaś w związku burzliwe chwile. Czy często kłócisz się o najdrobniejsze rzeczy? Czy uważasz, że Twój partner nie wnosi żadnego wkładu w decyzje, które powinniście podejmować jako para? Czy masz wrażenie, że Twoje życie biegnie równolegle? Oto kilka znaków, które wołają o Twoją uwagę.

Zapewnienie sobie nawzajem wymaganej przestrzeni w związku, bez utraty więzi, jest bardzo ważne. Dysponowanie wolnym czasem i przestrzenią dla siebie nie jest niczym złym. Wystarczy tylko, że spojrzymy na to z pozytywnej perspektywy.

Potrzeba przestrzeni w związku – znaczenie i oznaki

Nikt nie chce słyszeć od swojego partnera, że ​​potrzebuje trochę czasu dla siebie – z dala od nas. Jednakże w zdrowym, szczęśliwym związku chodzi o odpowiednią równowagę – wystarczającą ilość czasu na hobby, nawiązywanie kontaktów z przyjaciółmi lub skupienie się na karierze. Rozdzielenie czasu jest tutaj niezbędne, aby wypracować w partnerze lepsze nastawienie do dbania o związek.

Co wywołuje to uczucie potrzeby?

Zaborczość i nadmierne przywiązanie. Załóżmy, że byłaś nazbyt zależna, ciągle dzwoniłaś lub wysyłałaś SMS-y, a do tego często byłaś podejrzliwa. Albo powiedzmy, że wszystko zawsze robiliście wspólnie. Takie podejście wywołuje jedynie irytację i negatywne zachowania.

Wszczynanie kłótni bez powodu

W związku gniew lub kłótnie mogą być wynikiem potrzeby czegoś więcej. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu razem może prowadzić do toksycznych relacji.

Twój partner jest zirytowany Twoją obecnością

Zbyt duża ingerencja we wzajemne życie może również powodować tarcia w związku. I jeżeli za bardzo się przejmujesz, wówczas niestety, ale stajesz się zrzędą. Wtedy już sama Twoja obecność może wywołać konflikt albo partner zwyczajnie zacznie Cię ignorować.

Nie nadajecie na tych samych falach

Mogą istnieć ku temu różne powody, jak choćby stres w pracy. Jednakże, jeśli Twój partner ciągle Cię odpycha albo nie masz pojęcia, dlaczego zachowuje się w określony sposób, wówczas musisz dać mu trochę przestrzeni, aby można było rozwiązać te problemy.

Jak zapewnić partnerowi wymaganą przestrzeń?

Jeśli Twój partner mówi, że potrzebuje dla siebie trochę przestrzeni, może to oznaczać jedną z dwóch rzeczy: Albo pojawiły się w związku jakieś problemy, albo potrzebuje czasu, aby uporządkować sprawy w swoim życiu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Twój partner o tym wspomniał. Dzięki temu jest to dość łatwy problem do naprawienia. Wystarczy z nim porozmawiać i dać trochę czasu, jednocześnie nie pozwalając, aby się od Ciebie oddalił.

I nie chodzi tutaj o zdecydowanie się na przerwę w związku. Chodzi o to, aby znaleźć równowagę.

A więc jak wyglądają sposoby na zapewnienie przestrzeni w związku?

Nie bierz tego do siebie

Jeśli Twój partner otwarcie powiedział, że potrzebuje przestrzeni, to bardzo dobrze. Po prostu podziękuj mu za szczerość. Tylko pamiętaj, że każda osoba jest inna i ma to więcej wspólnego z tym, w jaki sposób staje się żywiołowa.

Ogranicz wysyłanie SMS-ów i dzwonienie

Ciągłe rozmowy nie wzmacniają związku. Zamiast tego, wyślij kilka SMS-ów lub zadzwoń, aby powiedzieć „dobranoc”. Drobne interakcje dadzą Twojemu partnerowi znać, że Ci na nim zależy. I warto też pamiętać, że dzięki odrobinie nieobecności ​​serce staje się bardziej wrażliwe.

Spotykaj się z przyjaciółmi lub rodziną

Ważne jest również pielęgnowanie kwitnących relacji z innymi osobami – rodziną i przyjaciółmi. Kiedy spędzasz czas w oddzielnych grupach, uzyskujesz wystarczająco dużo przestrzeni, aby cieszyć się różnymi zainteresowaniami. I warto mieć na uwadze, że przyjaźnie pomagają Ci się rozwijać.

Wyznacz sobie nowe cele

Pozbądź się lęków przed samotnością i zamiast tego, wyznacz sobie nowe cele. Zrób coś poza swoją strefą komfortu, a zobaczysz, że pod koniec dnia będziesz czuć się szczęśliwa. I nie zapomnij, że kiedy masz cel, prowadzisz też lepsze życie.

Zachęć swojego partnera do odkrycia nowych zainteresowań lub ponownego rozpoczęcia starego hobby

Kiedy wspierasz swojego partnera w karierze albo zainteresowaniach, wspólna więź między Wami zaczyna się coraz bardziej zacieśniać. Musisz wiedzieć, że zdrowy związek to posiadanie wspierającego partnera (albo bycie takim), na którego zawsze można liczyć.

Wady i zalety przestrzeni w związku

Są chwile, w których nie powinnaś iść na kompromis. Na przykład, Twój partner chce mieć trochę czasu dla siebie, żeby pojechać na wycieczkę, podczas gdy Ciebie zostawia samą z noworodkiem. Jest to nierozsądne oczekiwanie i oznacza tylko, że mniej mu na Tobie zależy.

Warto mieć na uwadze, że zarówno trochę przestrzeni w związku, jak i nabranie trochę innej perspektywy, może sprawić, że Wasza więź będzie silniejsza, niż oczekiwaliście. Jednakże zbyt duża przestrzeń może być powodem nieszczęśliwego związku.

Zalety przestrzeni

Pozwala Ci się skupić na Twoim życiu

Jest to dobra okazja do zgłębienia swoich zainteresowań, na które nie zwracasz uwagi, bo jesteś zakochana. A ponadto, uzyskujesz też niezbędny czas dla samej siebie.

Pomaga w postępach

Możesz wykorzystać ten czas i ustawić sobie wyższą poprzeczkę. Wyskocz się na siłownię, przerzuć się na zdrową dietę, zapisz się na lekcje tańca itp. Po prostu rozwijaj swoje ulubione umiejętności i spełniaj swoje marzenia.

Pomaga zrozumieć, jak ważny jest czas spędzony razem

Trochę czasu osobno nauczy Was doceniać swój związek. Dzięki temu zaczniecie bardziej cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.

Wady przestrzeni

Wadą przestrzeni może być jej nadmiar. Zbyt duża przestrzeń może prowadzić do punktu, w którym Twój partner poczuje, że już Ci tak bardzo nie zależy. Wyjdzie z założenia, że już sobie nie ufacie, ani na sobie nie polegacie. Kiedy w związku pojawia się zbyt dużo przestrzeni, trudno jest wrzucić wszystko z powrotem na właściwe tory.

Jaka jest optymalna ilość przestrzeni dla szczęśliwego związku

Sekret trwałego związku polega na wykorzystaniu czasu z dala od Twojego partnera, aby skupić się na tym, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Rozłąka wnosi do związku powiew świeżości i zachęca każdego partnera do zachowania swojej tożsamości. Rozwija siłę i niezależność, a nie nadmierne przywiązanie.

Zobacz też, jakie są najlepsze pomysły na randkę.