W środę 24 marca Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło nowy projekt zmiany prawa, który dotyczy bezpośrednio par jednopłciowych. W myśl nowego projektu niemożliwe stałoby się rejestrowanie w polskich aktach stanu cywilnego zarówno dwóch matek, jak i dwóch ojców. Jak zapowiedział minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, działanie to ma uniemożliwić wprowadzenie jednopłciowych małżeństw. Ma to też na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której o adopcję dzieci mogłyby ubiegać się pary homoseksualne.
Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości
W specjalnie wystosowanym komunikacje Ministerstwa Sprawiedliwości widnieje informacja o tym, że w myśl planowanej nowelizacji miałoby się stać możliwe rejestrowanie w Polsce dziecka urodzonego poza granicami kraju. W ten sposób możliwe ma być przyznanie mu numeru PESEL, a zatem i potwierdzenie obywatelstwa. Dotyczyć ma to sytuacji, w których zagraniczny akt urodzenia byłby sprzeczny z prawem, które obowiązuje w Polsce. Przykładem takiego zapisu jest np. sytuacja, w której jako rodzice wpisani są dwa mężczyźni lub dwie kobiety.
Przyczyna wprowadzenia zmian
Problem par i rodzicielstwa sprawia, że dla resortu sprawiedliwości istotne stało się doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie już rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. To zaś pojawiało się właśnie w takich sytuacjach, w których zagraniczne akty urodzenia posiadały w zapisie nie matkę i ojca, a dwóch mężczyzn lub dwie kobiety. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości najnowsza nowelizacja ma wyraźnie zlikwidować ten szczególny problem, który dotychczas występował. W myśl zmiany możliwe jest potwierdzenie tożsamości biologicznej matki bez konieczności podawania danych o ojcu.
Co stwierdza projekt w sprawie związków i małżeństw?
Zgodnie z proponowanymi zmianami w polskich aktach stanu cywilnego mają być rejestrowane określone rodzaje zdarzeń. Pierwszym ma być urodzenie rozumiane, jako pochodzenie dziecka od mężczyzny i kobiety. Dalej ma być zapisywane małżeństwo, które w myśl ustawy ma być rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, a także zgon. Jak zapowiedział wiceminister MS Marcin Romanowski, projekt ma wprowadzić możliwość tzw. pierwotnej rejestracji. To ma być możliwe jednak tylko wtedy, kiedy odpowiednie dokumenty będą wskazywać matkę oraz ojca.
No i dobrze, nie ingerujmy ludziom w związki!