Niezbędne umiejętności do stworzenia udanego związku?

Może się wydawać, że wystarczy uczucie, aby stworzyć udany związek. Jednak aby żyć razem trzeba mieć pewne zdolności, aby dzielenie życia i relacja były pomyślne. Nauczenie się tych cech sprawi, że związek będzie udany i długi. Jednocześnie sprawią, że łatwiej nam będzie się odnaleźć w relacjach z innymi.

Umiejętność pójścia na kompromis

W związku wszystko dzieli się na dwoje, dlatego ważna jest umiejętność tworzenia kompromisów, które ułatwią wam życie. Nie zawsze będziecie się z pewnością zgadzać, ale wszystko ma swój środek.

Umiejętność aktywnego słuchania i rozumienia

Porozumienie w związku jest bardzo ważne, dlatego umiejętność aktywnego słuchania i konwersowania to podstawa. Staraj się też zawsze zrozumieć, co Twój partner ma na myśli i słuchaj, co ma ci do powiedzenia.

Bądź empatyczny

Empatia przydaje się nie tylko w przypadku związku, ale także w przypadku każdej relacji.

Umiejętność wczucia się w drugą osobę pomaga nam zrozumieć ją i spojrzeć na pewne rzeczy z perspektywy drugiej osoby. Może się to czasem wydawać trudne, jednak osoby empatyczne są bardziej wyrozumiałe, bo są w stanie zrozumieć stanowisko innej osoby, nawet jeśli jest sprzeczne z ich własnym.

Umiejętność bezinteresownego bycia miłym

Małe gesty, prezenty, czy dobre słowa. To wszystko sprawia, że dzień jest lepszy dla tej drugiej osoby. Nie oczekując niczego w zamian, dajemy dużo więcej, niż może nam się wydawać. Małe gesty, sprawiają, że czujemy się wyjątkowi i bardziej kochani. Poza tym w ten sposób pokazujemy sobie wdzięczność i miłość za każdy dzień spędzony razem.

Wspieraj i motywuj

Udany związek to taki, w którym wzrastamy i rozwijamy się. Dobry partner wspiera każde przedsięwzięcie i motywuje swoją drugą połówkę. To bardzo ważne, ponieważ wówczas wszelkie osiągnięcia stają się wspólne, a to sprawia, że cieszymy się z nich bardziej.

Okazywanie uczuć

Wydaje się oczywiste, ale zwłaszcza w wieloletnich związkach, gdzie rutyna wzięła górę, ta umiejętność się zatraca. Okazywanie uczuć, mówienie miłych rzeczy to podstawa, aby czuć się kochanym. Czyny oczywiście są ważne, ale w zestawieniu ze słowami mają dużo większą moc.

Na dobre i na złe

Chcąc być w stałym, zdrowym związku musimy być zawsze gotowi do niesienia pomocy i dobrego słowa w sytuacjach gdy nasz partner tego potrzebuje. Bycie w związku to nie tylko dobre chwile, ale również trudności, które musimy razem przetrwać.

Dobra znajomość partnera i zainteresowanie jego sprawami

Wydawać by się mogło, że to oczywiste. Jednak wiele par zwyczajnie się nie zna lub nie interesuje się tym, co ich partner lubi. A to bardzo ważne w stworzeniu stałej relacji. Dobra znajomość siebie nawzajem sprawia, że wiemy jak się wobec siebie zachowywać. Osoba, która widzi, że rozumiemy ją i interesujemy się jej życiem, czuje się zaopiekowana i doceniona.

Respektowanie potrzeb seksualnych

Różnimy się preferencjami seksualnymi oraz libido. Ważne, żeby w związku zrozumieć swoje potrzeby i dograć się tak, aby obie strony były zadowolone. Istotne jest również, aby rozumieć też, że pewnych rzeczy partner może nie chcieć zrobić i uszanować jego wolę.

Umiejętność spędzania czasu razem

To bardzo ważne, żeby umieć spędzać ze sobą czas i cieszyć się z tego. Nie wszystkie pary to potrafią, tymczasem to fundament związku. To sprawia, że poza tym, że kochacie się, pociągacie fizycznie, to również jesteście świetną parą przyjaciół.

Umiejętność rozwiązywania konfliktów

Jeżeli ludzie mieszkają ze sobą lub spędzają ze sobą sporą ilość czasu to normalne, że pojawiają się między nimi spięcia. Ważne jest jednak aby umiejętne rozwiązywać konflikty. Należy zrozumieć przyczynę kłótni i znaleźć rozwiązanie, aby uniknąć jej w przyszłości.

Zaradność życiowa

Jeżeli chcemy z kimś dzielić życie i potencjalnie założyć rodzinie, zaradność życiowa może być bardzo decydującą kwestią udanego pożycia. Przydaje się zawsze, ponieważ nasz partner ma prawo oczekiwać, że będziemy umieli optymalnie dobrze prowadzić gospodarstwo domowe, czy w razie trudności być gotowym na znalezienie najlepszego rozwiązania.