Jak zwiększyć libido?

W życiu człowieka libido stanowi niezwykle istotny element. Chcemy, aby utrzymywało się na stałym, najlepiej wysokim poziomie, a jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że ulega ono różnym wahaniom. Na poziom libido mają wpływ takie rzeczy jak choroby, stosowana dieta, narażenie na stres i po prosty codzienny tryb życia. Niewątpliwie wpływ na libido ma również nasza kondycja, a dokładniej zmęczenie. Jak zatem można skutecznie zwiększyć libido?

Czym w ogóle jest libido?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić sobie znaczenie tego określenia. Libido oznacza po prostu popęd seksualny. U każdego człowieka kształtuje się ono na różnym poziomie. Oznacza to, że niektórzy mogą mieć większe zapotrzebowanie na kontakty seksualne, a z kolei u innych osób można dostrzec niski, a nawet zerowy poziom apetytu na te czynności. Trwały brak pociągu seksualnego dotyczy osób, które określane są mianem aseksualnych. Według badań może to być od 0,6 do 5,5% całej populacji. Większe libido zazwyczaj mają mężczyźni, choć jest wiele czynników, które mogą to zmieniać.

Dlaczego libido spada?

Nasze libido jest niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany, które zachodzą w naszym życiu. Co za tym idzie, może być wiele przyczyn zmniejszonej ochoty na seks. Podstawową, najczęstszą przyczyną jest przewlekłe zmęczenie oraz ciągły stres. Żyjąc w napięciu i zmęczeniu, nie mamy ochotę na seks, co dodatkowo może potęgować zła relacja z partnerką lub partnerem. Libido spada również wtedy, kiedy mamy niezdrowe nawyki żywieniowe i często sięgamy po używki. W tym przypadku niezwykle szkodliwe są papierosy, które wpływają na przepływ krwi do narządów płciowych. Dodatkowo nieprzyjemny zapach również może obniżyć libido. Wiele leków przeciwdepresyjnych i na nadciśnienie również może obniżać libido.

Poprawa nawyków życia i żywienia

Podstawą satysfakcjonujące życia seksualnego jest ciągła praca i zaangażowanie obojga partnerów. Libido musi być ciągle podsycane, a wtedy będziemy mogli cieszyć się udanym pożyciem. Podstawą jest zadbanie o zdrowie i samopoczucie. Wiemy, że stres i zmęczenie mogą obniżać libido, więc w pierwszej kolejności musimy zacząć się wysypiać oraz unikać sytuacji stresowych. Ważne jest również zadbanie o to, abyśmy jedli zdrowe rzeczy, które dostarczą tych wszystkich składników, których organizm potrzebuje.  Dzięki temu będziemy w stanie usprawnić gospodarkę hormonalną, co korzystnie wpłynie również na libido.

Naturalne afrodyzjaki

Poprawa libido możliwa jest poprzez sięgnięcie do naturalnych afrodyzjaków. Ich zadaniem jest zwiększenie produkowania przez organizm feromonów. Afrodyzjaki w naturalnej formie znajdziemy w orzechach, truskawkach, szparagach, owocach morza, gorzkiej czekoladzie i czerwonym winie. Nie bez znaczenia są również ćwiczenia fizyczne. To poprzez aktywność fizyczną jesteśmy w stanie wydzielać więcej endorfin, które są naszą bronią w walce ze stresem, a ten, jak dobrze wiemy, w głównej mierze odpowiada za osłabienie popędu seksualnego.

Zapachy i nie tylko

Jednym ze sposobów na utrzymanie libido jest stosowanie ciągłego urozmaicenia. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w intrygujące zapachy olejku migdałowego do masażu lub jaśminowego do kąpieli. Chwila relaksu potrafi zdziałać cuda przy podkręcaniu libido. Dobrym pomysłem będzie założenie przez kobiety seksownej bielizny. Warto również zadbać o zmysłową grę wstępną, a tak może zacząć się już od wcześniejszego sugestywnego pisania ze sobą.

Libido u kobiet

Popęd seksualny u kobiet stanowi bardziej złożoną kwestię i tu nieraz nie pomoże zwykłe stosowanie suplementów. W przypadku kobiet poziom libido zmienia się wraz ze zmianami faz cyklu menstruacyjnego. Zauważyć można, że w dni płodne pojawia się większa ochota na seks. Podobnie jest na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego, co wynika ze zmian poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Doustna antykoncepcja hormonalna często przyczynia się do spadku popędu seksualnego. W przypadku zauważania takiego problemu warto udać się do ginekologa. On powinien dobrać odpowiedni preparat bądź zmienić formę stosowanej antykoncepcji.