8 sposobów przyłapania kłamcy na pierwszej randce

Najwyższy czas, żeby wprowadzić do Twojego randkowego życia kilka bezcennych porad, abyś mogła sprawdzić, czy nie wylądowałaś na randce z kłamcą. Kiedy z kimś się umawiasz, nie musisz być nadmiernie podejrzliwa. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że należy mieć oczy szeroko otwarte. Mając to na względzie, przedstawiamy strategie, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy osoba, z którą się umówiłaś na pierwszą randkę, jest prawdomówna.

Bądź spostrzegawcza

Na pierwszej randce pewnie czujesz się trochę zdenerwowana i skrępowana. Nie jest to dobra pozycja startowa, ponieważ możesz tak bardzo skupić się na własnym zachowaniu, że przegapisz ważne wskazówki swojej randki. Dlatego zachowaj czujność i spostrzegawczość, aby ocenić, czy dana osoba jest z Tobą szczera.

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Oczy osoby ujawniają mnóstwo cennych informacji. Pewnie doświadczyłaś tego niejednokrotnie, ale czasami ludzie unikają kontaktu wzrokowego, gdy z kimś rozmawiają. Jeśli ktoś jest nieuczciwy, również będzie miał trudności z patrzeniem w oczy. A naprawdę podstępna osoba prawdopodobnie będzie szybciej mrugać i rozglądać się dookoła.

Wsłuchuj się w rozmowę

Bądź świadoma, kiedy druga osoba powtarza Twoje pytania lub prosi o ich powtórzenie. Jest to taktyka przeciągnięcia, mająca na celu sformułowanie wiarygodnej odpowiedzi lub uniknięcie niezręcznej ciszy. Wahanie i mamroty również są wskaźnikami, że dana osoba może mówić nieprawdę. A jeżeli mówi za dużo, staraj się wyłapywać, co mówi. Ludzie nierzadko zdradzają siebie, powtarzając się i stosując nad wyraz zawiłe wyjaśnienia.

Czytaj mowę ciała

Według naukowców, 85 procent komunikacji międzyludzkiej ma charakter niewerbalny i dotyczy pozycji ciała i postawy, tonu głosu oraz wyrazu twarzy. Dlatego zwróć uwagę na nadmierne wiercenie się, postawy obronne (złożone ramiona albo zaciśnięte usta, zakrywanie ust dłonią itp.) i zachowania pielęgnacyjne (bawienie się włosami lub ubraniem).

Wyławiaj niespójne fakty

Podczas kolacji Twoja randka opowiada Ci część historii swojego życia. Jednak pod koniec wieczoru niektóre szczegóły nie trzymają się kupy. Jeśli dostrzegasz, że fakty i szczegóły wydają się niespójne, poproś o wyjaśnienie. Osoba, która kłamie, musi z mozołem śledzić to, co powiedziała. Dzięki temu niektóre fałszywe informacje mogą wypłynąć na powierzchnię.

Czy osoba może być nazbyt skryta?

Nie każdy jest otwartą książką na randce. I w sumie mądrze jest nie udostępniać swoich danych osobowych zbyt wcześnie. Jednakże, jeśli czujesz, że Twoja randka wykręca się od podstawowych tematów, jak praca, hobby, czy edukacja, wówczas musisz się zastanowić, co kryje się za tymi zamkniętymi drzwiami. Nieuczciwi ludzie bardzo często stawiają bariery komunikacyjne. A to sprawia, że bardzo ciężko zbliżyć się do obszarów, które chcą ukryć.

Zwróć uwagę na przesadne stwierdzenia

Nikt z nas nie chce skończyć w toksycznym związku. Niestety nieuczciwe osoby często potrafią przesadzać i upiększać, ubarwiać swój wizerunek albo słodko rozmawiać z drugą osobą, aby zwabić ją w swoje sidła. Bądź czujna, jeśli Twoja randka mówi o czymś (osiągnięcia, talenty, pochodzenie itp.) w przesadny sposób. To samo dotyczy komplementów, jakie do Ciebie kieruje. Wiadomo, że wszyscy uwielbiamy słyszeć, jacy jesteśmy wspaniali. Jednak powinnaś się mieć na baczności, jeśli zauważysz coś nieszczerego lub wyolbrzymionego.

Zdaj się na swój instynkt

Jeśli chodzi o życie randkowe, Twoje przeczucia nie zawsze mogą być wiarygodne. Jednakże to wcale nie oznacza, że powinnaś je ignorować. Musisz wiedzieć, że Twoja intuicja dostarcza Ci wskazówek, które należy przeanalizować i podejść do nich z rozsądkiem.