Zazdrość w związku, czy jest zdrowa?

Zazdrość jest stosunkowo logicznym uczuciem – czujemy się zazdrośni o osoby, na których nam zależy. Czasami jednak zazdrość w związku przybiera dość ekstremalne formy. Co robić, kiedy zazdrosny partner staje się problemem?

Nieodparta chęć kontrolowania wszystkiego

Odrobina zazdrości dodaje związkom pikanterii, ale jej chorobliwa forma to prawdziwy kat miłości. Kontrolowanie sposobu ubierania się drugiej połówki, zakazywanie spotkań ze znajomymi, zaglądanie w telefon lub bezczelne kontrolowanie wszelkiej aktywności w sieci, a do tego głupie komentarze i dziesiątki pytań. Takie zachowania są nie tylko irytujące, ale wręcz krzywdzące dla osoby, która kocha zazdrosnego partnera i nie rozumie, skąd takie zachowania.

Problemy z zazdrosnymi partnerami ujawniają się dopiero w związku. Wtedy najczęściej jest już za późno na zerwanie relacji z powodu zbyt dużego zaangażowania emocjonalnego. Pozostaje więc rozmowa i wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Niskie poczucie własnej wartości

Chorobliwie zazdrosne osoby bardzo często zmagają się z niskim poczuciem własnej wartości. Taki człowiek obawia się utraty ukochanej osoby, uważając siebie za osobę niewystarczającą w stosunku do konkurencji. Z obawy przed tym, że partner/partnerka pozna kogoś lepszego, stara się ograniczyć wszelkie możliwości nawiązania nowych znajomości. Przy okazji nieświadomie niszczy wspaniałą relację, jaka łączy zakochane osoby. Narastające problemy, niesłuszne oskarżenia i kontrolowanie każdego aspektu życia drugiej połówki ostatecznie mogą doprowadzić do rozstania.

W jaki sposób budować zdrową relację z osobą chorobliwie zazdrosną? Rozmawiać. Szukać kompromisów, bez zgadzania się na wszystko. Czasami warto również skorzystać z pomocy terapeuty. Profesjonalna terapia dla par pozwoli Wam się lepiej porozumieć.

Jeśli to Ty jesteś osobą bardzo zazdrosną – spróbuj z tym walczyć. Kontrolujące zachowania z Twojej strony mogą zniszczyć związek, który tworzysz. Pamiętaj, że nie masz wpływu na to, jak zachowa się inny człowiek, więc po prostu dbaj o swoją miłość i ciesz się nią. W ten sposób masz większe szanse na to, że w Wasze życie nie wmiesza się ktoś trzeci.