Małe kroki, które budują długotrwałe związki

Każdy związek na początku jest piękny i cudowny. Zakochani nie widzą nikogo poza sobą, kwiat kwitnie z dnia na dzień, a płomień namiętności utrzymuje się na stałym poziomie. Do czasu, kiedy coś nagle zaczyna się zmieniać. Z czasem mózg adaptuje się do zaistniałych bodźców i przestaje być w takiej euforii jak kilka lat temu. Coraz mniej zaczynacie ze sobą rozmawiać w związku. Ciche, smartfonowe wieczory stają się coraz częstsze, podczas których dwie osoby siedzą obok siebie bez żadnego zainteresowania. Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest prosta. Związek tak samo jak utrzymanie zdrowia, potrzebuje systematyczności, cierpliwości oraz przede wszystkim budowania dobrych nawyków. Oto kilka małych kroków, dzięki którym można zbudować trwały, stabilny związek. 

Zainteresowanie swoją osobą

Kiedy ostatnio zapytałeś/aś się swojego partnera tudzież partnerki „Jak minął Ci dzień?” lub „Co ciekawego się dzisiaj wydarzyło?” lub po prostu „Jak się dziś czujesz?”? Dzielenie się swoimi przeżyciami, nawet tymi zwykłymi, codziennymi pozwala na nowo dowiedzieć się czegoś o swojej drugiej połówce. Człowiek cały czas się zmienia i warto być na bieżąco z przeżyciami osoby, na której nam zależy. Ważna zasada, aby nie doprowadzić do tego, że nie wiemy, co czuje czy przeżywa bliska nam osoba. Niewiedza o tym, jak się czuje nasz partner lub partnerka sprawia, że zaczynamy się od siebie oddalać.  

Spędzanie czasu razem i  wspólne rytuały

Dużym błędem w związku, który trwa już bardzo długo, jest coraz rzadsze spędzanie czasu razem. Na początku relacji, zakochani często się spotykają, chodzą na randki oraz poświęcają dużo czasu na wspólne jego spędzanie. Z biegiem lat, a czasami nawet wystarczy tylko kilka miesięcy, żeby partnerzy przestają spędzać ze sobą czas. Jeżeli ciężko jest wam wybrać się na randkę, warto wprowadzić do związku pewne wspólne rytuały jak na przykład wyjazd na wakacje, czy cosobotnie wychodzenie na śniadanie do ulubionej restauracji. Takie nawyki pozwolą zbudować trwały związek. Lepiej jest dawać drugiej osobie jeden gram złota dziennie, niż kilogram raz w roku.

Prywatna przestrzeń i własne zdanie

Bardzo ważne jest w związku, żeby spędzać czas razem, aczkolwiek równie ważne jest znalezienie czasu na prywatność. Czas tylko dla siebie pozwala zaspokoić swoje, indywidualne potrzeby, które są ważne tylko dla nas. Bardzo ważne w związku jest również zachowanie własnego zdania i konkretne jego komunikowanie. Nie zawsze musimy się zgadzać z drugą osobą, nawet jeśli jest nam ona bardzo bliska. Jeżeli nie podoba nam się zachowanie naszego partnera tudzież partnerki, warto o tym powiedzieć na samym początku, ponieważ chwasty zalegają i z czasem trudniej będzie się ich pozbyć.