Kompleks ceramidowy na zaskórniki – czy to działa?

Zaskórniki potrafią przysporzyć wielu kłopotów oraz dyskomfortu każdemu człowiekowi. Na całe szczęście technologia oraz medycyna idą cały czas do przodu, dzięki czemu możemy otrzymać bogate preparaty, które oparte są o naturalne składniki. Mowa przede wszystkim o ceramidach, które są jednym z elementów budulcowych naszego naskórka. Jak jednak stwierdzić, czy kompleks ceramidowy działa? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę są ceramidy?

Ceramidy są różnorodnymi związkami organicznymi z grupy lipidów. Są to połączenia tak zwanej zasady azotowej z kwasem tłuszczowym, w którym acyle mają długość od 16 do 26 atomów węgla. Do biosyntezy ceramidów zdolny jest każdy organizm i każda jego tkanka. Ceramidy przede wszystkim tworzą spoiwo przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej naskórka.

Są one kluczowe dla utrzymania homeostazy skóry, czyli równowagi między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku, ponieważ tylko odpowiednio nawilżony naskórek prawidłowo wypełnia swoje fizjologiczne funkcje. Dbają o spoistość naskórka, jego elastyczność i szczelność. Przede wszystkim wspierają skórę w eliminacji nieprzyjaciół, jakimi są chociażby zaskórniki.

Dla kogo przeznaczone są ceramidy?

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z ceramidami w składzie? Niedobór cementu budulcowego występuje w przebiegu wielu chorób skóry, stanów zapalnych czy zaburzeń hormonalnych. Przydatne będą przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, w nadmiernym rogowaceniu czy alergiach skórnych. To głównie skóra atopowa musi zmagać się z wieloma niedogodnościami jak szorstkość czy podrażnienia.

Zawartość ceramidów w naszej skórze zmniejsza się również z wiekiem, co łatwo objawia się widocznymi zmarszczkami, a także zwiotczałą skórą i jej matowym wyglądem. Kompleks ceramidowy pomoże także w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry u osób, które zdecydowały się na zabiegi kwasami.

Czy ceramidy można łączyć z kwasami?

Ceramidy jak najbardziej można łączyć z kwasami. Kwasy, zarówno AHA, jak i BHA, mają za zadanie przede wszystkim złuszczyć martwy naskórek. Złuszczanie powoduje naruszenie warstwy ochronnej skóry. W tym przypadku z pomocą przychodzą ceramidy, które pomogą w jej regeneracji. Dzięki temu, że ceramidy chronią przed czynnikami zewnętrznymi, mogą stanowić dodatkową barierę ochronną skóry podczas stosowania kwasów.

Podczas tego typu pielęgnacji należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem. Ceramidy poprzez uelastycznienie skóry wykazują właściwości przeciwstarzeniowe. Stąd też w parze z kwasami, czyli jednym z najlepszych rozwiązań przeciwzmarszczkowych, mogą działać jeszcze lepiej.

Ceramidy a kwas hialuronowy

Z kolei ceramidy i kwas hialuronowy to kolejne połączenie, które na naszej skórze może zdziałać wiele. Kwas hialuronowy jest naturalnym i nawilżającym składnikiem każdej cery, jednak z wiekiem zaczyna zmniejszać się jego zawartość. Z tego powodu cera staje się przesuszona, wiotka i pozbawiona blasku. Jest to również składnik zalecany też osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

Podobnie jest z ceramidami, bowiem odbudowują one barierę hydrolipidową naskórka zarówno w zdrowej oraz starzejącej się skórze, jak i w przypadku chorób dermatologicznych. Połączenie kwasu hialuronowego, jako składnika nawilżającego, z ceramidami, czyli substancją zatrzymującą wodę w naskórku, będzie doskonałym combo dla naszej skóry. Kosmetyki z ceramidami i kwasem hialuronowym sprawdzą się też u osób posiadających cerę suchą, dojrzałą oraz odwodnioną.