Małżeństwo dla wielu jest decyzją podejmowaną na całe życie. W takiej sytuacji nie wyobrażają sobie oni, że jednak może dojść kiedyś do rozwodu. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele małżeństw jest zawieranych w pośpiechu bądź z całkowicie niewłaściwych pobudek, a to sprawia, że nie jest ono w stanie przetrwać próby czasu. Dlatego też warto zadać sobie pytanie: co dokładnie sprawia, że dochodzi do podjęcia tak drastycznych decyzji, jak rozwód.
1. Niewłaściwe powody zawarcia związku małżeńskiego
Jest to najczęstszy powód, który sprawia, że ludzie zawierają związek małżeński, który nie jest w stanie przetrwać próby czasu, w którym nie ma miłości. Przyczyn zawierania takie małżeństwa jest wiele. Jedni robią to dla pieniędzy, inni obawiają się samotności i czują, że ich zegar biologiczny tyka. Wśród wytłumaczeń nieraz pojawiają się informacje, że „tak wypada” (zwłaszcza, jeśli w drodze jest dziecko), a także przyczyną może być podtrzymywanie toksycznych wzorców znanych z rodziny.
2. Brak spójności patrzenia na siebie
Wejście w związek, w którym nie mamy zdolności do określenia, kim jesteśmy i czego chcemy, jest jedną z przyczyn, które sprawiają, że koniec relacji jest tak wyraźnie tragiczny. Nie dość, że nie znamy siebie, wchodzimy w związek pełni nieświadomości tego, co jesteśmy faktycznie spełnić. Początkowo godzimy się na sny drugiej osoby, otwieramy się w pełni na nie, a gdy widzimy, że to nie jest nasza rzeczywistość, jest już za późno i dochodzi do rozwodu.
3. Zatracenie się w pełnionych rolach
Wejście w związek małżeński zazwyczaj wiąże się z przyjęciem z góry określonych ról. Dla kobiet nieraz oznacza to stanie się żoną, gospodynią domu, matką albo pracownicą, jeśli na dom trzeba dodatkowo zarobić. W natłoku nowych ról zapominamy o sobie i o tym, że też mamy pewne aspiracje, marzenia i drogi, które chcemy przemierzyć. Po jakimś czasie podejmujemy decyzję o tym, że chcemy wyzwolić się z tej „pułapki”.
4. Brak wspólnej wizji życia
Wspólne tworzenie ogniska domowego w swojej nazwie zawiera określenie „wspólne”. Podstawą jest tworzenie małżeństwa, które ma wspólną wizję tego, co chcemy mieć. Jeśli nasze priorytety są drastycznie inne, musimy zgodzić się na kompromis przekraczający to, co byłoby w takiej sytuacji nazwane zdrowym. W efekcie zanika blask życia, nie odczuwamy jego naturalnego smaku i podejmujemy decyzję o tym, że chcemy się rozwieść. Nie zgadzamy się nawet na to, co będzie źródłem naszych wydatków.
5. Brak istotnej intymności
Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie bliskości. Dotyczy ono sfery seksualnej, ale nie tylko. Ważne jest zachowanie intymności emocjonalnej oraz duchowej. Bez tego nie można mówić o faktycznym związku, więc ograniczanie się jedynie do seksu jest istotnym błędem. Przy braku intymności pojawia się poczucie, że nie ma żadnego powodu, aby w ogóle z sobą być. Pamiętać należy, że intymność fizyczna to nie tylko seks, ale dotykanie, przytulanie i całowanie.
6. Niespełnione oczekiwania
Wchodząc w związek mamy zazwyczaj jakieś wyobrażenie tego, jak będzie wyglądał nasz przyszły związek. Mając wizję idealne „snu”, domagamy się jego spełnienia. Kiedy jednak nasze wyobrażenia ścierają się z rzeczywistością społeczną i rodzinną, nieraz dochodzi do rozczarowania. Jeśli związek, w którym jesteśmy, w wyraźny sposób nie spełnia tych oczekiwań, podejmujemy decyzję o tym, że konieczne jest poszukanie spełnienia w innej relacji.
7. Brak wspólnych zainteresowań
Często niedocenianym aspektem jest brak dbania o to, aby małżeństwo miało zainteresowania, które może współdzielić. Robiąc coś razem, możemy wydzielać adrenalinę i dopaminę, a to będzie podnosiło nasze poczucie wzajemnej atrakcyjności. Zainteresowania mogą być różne: sporty, książki, filmy i seriale… Ważne jest to, aby były wspólne.
8. Nieumiejętne rozwiązywanie konfliktów
Każda para, małżeństwo przeżywa dobre i złe chwile. Podstawą relacji jest świadomość, że te złe będą się pojawiać. Właśnie dlatego ważne jest to, aby umiejętnie nauczyć się rozwiązywania pojawiających się konfliktów. Najlepiej jest opracować podstawowe zasady, które sprawią, że oboje partnerów będzie miało poczucie szanowania i bycia słyszanym. Jeśli zdołamy to osiągnąć, będziemy mieli szansę na długie i szczęśliwe wspólne życie.