Ciężko jest jednoznacznie określić, dlaczego nasze nowe relacje są łudząco podobne do tych poprzednich. Psychologowie i specjaliści nadal poszukują rozwiązań w tej kwestii, szukając schematów zakorzenionych w dzieciństwie lub naszych nawykach. Na podstawie wielu publikacji poświęconych temu zagadnieniu, możemy wyciągnąć kilka wniosków, które mogą naświetlić kwestię tego, dlaczego wybieramy partnerów podobnych do naszych eks.
Podobieństwo relacji jest koniec końców nieunikniona, ponieważ my również bierzemy w nim udział, więc część poprzednich relacji zawsze znajdzie odzwierciedlenie w nowym związku. Należy jednak zastanowić się, czy to podobieństwo jest zależne od nas, od naszego doboru partnera, czy od czynników zewnętrznych. Dlatego dzisiaj przedstawimy kilka potencjalnych przyczyn, dlaczego wszystkie nasze związki są do siebie podobne. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to wnioski w pełni naukowe, ponieważ takowe nadal nie są potwierdzone lub opisane.
Typ osobowości, który mamy wpisany od dzieciństwa
Niektórzy specjaliści twierdzą, że mamy zakodowany określony typ osobowości, który wykształcamy już w dzieciństwie. Przez to w dorosłym życiu nie możemy uwolnić się od konkretnego typu ludzi, niezależnie od rodzaju relacji. Nasz mózg po prostu rozpoznaje w nich odpowiednich partnerów, nie patrząc na to, że w przeszłości podobni ludzie nas zranili lub zostawili. Ten schemat działania można oczywiście odmienić, ale by to zrobić, należy najpierw być świadomą jego istnienia.
Mając informacje o tym, jaki typ osobowości wybrał sobie nasz mózg – możemy krok po kroku pracować nad tym, aby odmienić swoje preferencje związane z doborem partnerów. Nie jest to łatwy proces, ale według wielu źródeł nie jest on niemożliwy. Najważniejsze w nim jest to, aby nie zmuszać się do zmian, a jedynie pozwolić im naturalnie nastąpić poprzez stopniowe zmienianie swojego nastawienia i myślenia o relacjach. Może w tym pomóc specjalista, który pomoże nam dokładnie określić, dlaczego raz za razem lądujemy w toksycznych relacjach.
Przyzwyczajenie i komfort
Kolejnym powodem, dlaczego nasi partnerzy są do siebie łudząco podobni, może być fakt, że podświadomie ich wybieramy w ten sposób. Może to wynikać z tego, że „znamy ten typ”, przez co intuicyjnie wiemy, jak się zachować w ich towarzystwie. Taka wiedza z punktu widzenia naszej psychiki oznacza zielone światło do rozpoczęcia interakcji i tworzenia kolejnego związku.
Skłonność do takich relacji może też wynikać z tego, że zwiększony komfort przy konkretnym typie partnerów mocno ułatwia rozpoczęcie znajomości, a co za tym idzie związku. Ostatecznie wynika to z przyzwyczajenia i stronienia od trudniejszych typów osobowości. Skoro doskonale znamy dany rodzaj ludzi, to chętniej wejdziemy z nimi w relacje, zamiast szukania nowych ludzi i uczenia się ich od nowa. Nasz mózg uwielbia chodzenie na skróty, dlatego rozpoznanie schematu u ludzi automatycznie tworzy w naszej głowie przywiązanie do nich.
Cechy, od których nie sposób się uwolnić
Ostatnim elementem, który może wpływać na wybieranie tego samego typu partnerów raz za razem, jaki chcemy przedstawić, możemy być my same. Wynika to z prostego schematu. Jeśli dana konkretna cecha nam się podoba lub nam imponuje – chętniej wejdziemy w relacje z partnerem, który owe cechy reprezentuje. Nie zważamy na to, że te same cechy oznaczają podobieństwo do poprzedniego związku i de facto pakowanie się ponownie w to samo.
Taki sposób działania jest bardzo trudny do zauważenia, ponieważ niełatwo jest określić nasze preferencje co do charakteru, a tym bardziej rozpoznania konkretnego schematu. Możemy poradzić sobie z wchodzeniem w identyczne związki same, ale nie da się ukryć, że będzie to długa i trudna praca. Jeżeli jesteśmy zdeterminowane i naprawdę chcemy uwolnić się z labiryntu podobnych relacji – najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u psychologa, który pomoże nam zauważyć schematy i podpowie jak je zwalczyć.